toziht

آغاز عملیات احداث قطار حومه‌ای شهر جدید مجلسی به کلان شهر اصفهان

عملیات احداث قطار حومه‌ای شهر جدید مجلسی به شهر جدید بهارستان و اتصال به کلان شهر اصفهان با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.

در این مراسم که با حضور محمد طاهرخانی معاون وزیر و مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید، عباس رضایی استاندار اصفهان، زهرا سعیدی نماینده شهرستان مبارکه در  مجلس شورای اسلامی، حمیدرضا امیرخانی مدیرکل راه وشهرسازی استان  و جمعی از مقامات کشوری و لشکری حضور داشتند دستور اجرای عملیات صادر شد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی راه آهن حومه ای شهر جدید مجلسی، گفت: قطارهای حومه ای به منظور محقق شدن توسعه پایدار و کنترل ترافیک های غیر ضرور دارای اولویت است.

وی ادامه داد: پروژه ای که امروز عملیات اجرایی آن آغاز شد، از مصادیق رویکرد دولت در توجه به قطارهای حومه ای است. 
این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه به طرح اقدام ملی برای عرضه مسکن اشاره کرد و گفت: در طرح اقدام ملی برای عرضه مسکن، احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طی دو سال پیش بینی شده و استان ها و شهرستان ها، سهمیه مشخصی در این طرح دارند. در فاز ثبت نام، صورت مساله را دقیق طرح می کنیم تا در شهرها بتوانیم به میزان تقاضا، مسکن عرضه کنیم.
وی افزود: هیچ استانی از این طرح حذف نشده، بلکه ثبت نام به ترتیب انجام می شود. وزارت راه و شهرسازی از اقدامات هیجان زده و بدون محاسبات اجتناب می کند. بنابراین در حال حاضر ثبت نام در هر مقطع برای سه استان انجام می شود.
اسلامی با بیان اینکه سامانه ثبت نام تاکنون پاسخگویی مناسبی داشته است، گفت: در اکثر شهرها به این جمع بندی رسیده ایم که باید به سهمیه اضافه شود. ما باید زمین بیشتری را شناسایی کرده و در فاز دوم ثبت نام، در اختیار مردم قرار دهیم.
وی با بیان اینکه زمین برای احداث ۱۸۰ هزار واحد مسکونی شناسایی و عملیات احداث این واحدها آغاز شده است، گفت: به دنبال آن هستیم که تا پایان سال، عملیات اجرایی هر ۴۰۰ هزار واحد را آغاز کرده تا مردم در زمان مناسبی واحدهای مسکونی خود را در اختیار بگیرند.

همچنین فرماندار شهرستان مبارکه  در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار دیدبان فردا گفت:  این پروژه در سه قطعه از شهر مجلسی تا مجتمع فولاد واز مجتمع فولاد تا میدان دفاع مقدس و از میدان دفاع مقدس شهر مبارکه تا شهر بهارستان اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار این پروژه است.

عصارزادگان ایجاد قطارهای حومه شهرها را یکی از مبناهای توسعه یافتگی دانست و افزود : از جمله فواید اجرای این طرح کاهش هدر رفت سوخت، تصادفات رانندگی،افزایش ایمنی راه ها و صرفه جویی در زمان است.

وی زمان اجرای این پروژه را ۱۸ماه اعلام و اظهار کرد: قطعه اول این پروژه با هزینه ای بالغ بر ۲۴ میلیارد تومان اجرا خواهد شد.


گفتنی است قطار حومه ای شهر جدید مجلسی به شهر جدید بهارستان ادامه رینگ مترو اصفهان است که در سه قطعه و ۵۲ کیلومتر احداث می‌شود. ۴۷ کیلومتر از این مسیر روی سطح و پنج کیلومتر از آن زیر سطح (تونل و گالری) خواهد بود.

در این مسیر یک قطار ریل باس هشت واگنه با ظرفیت ۸۰۰ نفر و سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت تردد خواهد کرد و مدت پیمایش مسیر ۱۵ دقیقه خواهد بود. این قطار در ۷ ایستگاه مجلسی، فولاد مبارکه، نصوحی، میدان دفاع مقدس، زیباشهر، پلی اکریل و بهارستان توقف خواهد داشت. این پروژه توسط شرکت مادر تخصصی شهرهای جدید، شرکت فولاد مبارکه و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تامین مالی می شود.

سرویس خبر