toziht

آلودگی هوا را جدی بگیریم

سید مرتضی میر لوحی : سلامتی انسان ها به ۴ حوزه  سلامت جسم ، روح و روان ،سلامتی اجتماعی و سلامت معنوی تقسیم می شود و  آلودگی هوا به تمام این حوزه ها آسیب می زند ، درخصوص حوزه سلامت موجب بروز یا تشدید بیمارهای خاص خواهد شد ، در مورد روح و روان بصورت نا محسوس آستانه صبر و تحمل را کاهش خواهد داد. در خصوص اجتماع در برقراری ارتباطات موثر خدشه وارد خواهد نمود.

وی گفت : در اصفهان خصوصا شش ماهه دوم سال ، آلودگی هوا در اکثر روزها وجود دارد، موضوع مهم اطلاع رسانی به مردم است ، چرا که آلودگی هوا منجر به سقط جنین ، زایمان زود رس ، ناراسایی ریوی،کاهش آستانه تحمل ، تاثیر منفی بر فشار خون، دیابت ، بروز سر درد ، تنگ خلقی و … خواهد شد که می توان با اطلاع رسانی به موقع توسط رسانه های جمعی خصوصا  صدا و سیما عدد واقعی آلودگی را به اطلاع مردم رساند.

عضوکارگروه سلامت و امنیت غذایی افزود: سازمان محیط زیست و شهرداری باید عدد واقعی آلودگی را اعلام و هشدارهای لازم را نیز صادر کنند .در سال ۱۳۹۶ تعداد ۱۰۵۰ نفر از شهروندان اصفهانی به دلیل آلودگی هوا از دنیا رفتند که در صورت اعلام آلودگی هوا به همراه عدد دقیق آن و همچنین هشدار های لازم شاید در این روند کاهش صورت می گرفت .

این کارشناس حوزه سلامت افزود : باید هر روز وضعیت هوا و آلودگی آن به مردم رسانده شود و این وظیفه رسانه ها است که بصورت مطالبه عمومی از مبادی ذیربط درخواست کنند و بیان کلیاتی نظیر غبار محلی نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه به جهت بی اطلاعی جامعه اقدام پیشگیرانه نیز به عمل نخواهد آمد ، در حالیکه اگر اعلام شود وضعیت هوا برای افراد حساس چگونه است یا برای عموم به چه صورت است و یا از عدد ۲۰۰ به بالا خطرناک محسوب می شود و مردم را به استفاده از ماسک  فیلتر دارو استفاده از شیر ، سبزیجات و میوه جات ترغیب کرد کمترین وظیفه دستگاهای زیربط می باشد.

میرلوحی در پایان گفت: باید مسئولین دانشگاه علوم پزشکی ، شهرداری ، محیط زیست ، استانداری و … علاوه بر اطلاع رسانی به یافتن راهکارهای مناسب که حداقل آن ساماندهی کارگاههای تشدید کننده آلودگی نظیر کارگاه آجر پزی ، شن و ماسه و … اقدام کنند و تابلو های سنجش آلودگی هوا در نقاط آلوده تر قرار گیرد و به روز رسانی شود.

از اعلام عدد آلودگی میانگین پرهیز شود ، عدد آلودگی روز قبل که گذشته اعلام شود در صورتیکه آلودگی از حد مجاز بیشتر و طبق قانون باید اعلام تعطیلی می شد به قانون عمل  شود ، نگاه مسئولین باید سلامت محورباشد و به خردسال تا کهنسال در حوزه سلامت توجه جدی  صورت گیرد و تمام دستگاههای مرتبط با محیط زیست که قریب به ۲۰ سازمان می باشد باید با هماهنگی در صدد کمک به کاهش آلودگی ، اعلام هشدارهای دقیق و اطلاع رسانی به مردم باشند.