toziht

افتتاح نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر تداوم درمان کشور در اصفهان

دیدبان فردا_ اصفهان

در آیین افتتاح نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر تداوم درمان کشور که با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و مدیران بهزیستی در استان اصفهان برگزار شد، روند درمان اعتیاد براساس تلفیقی از تجربیات مثبت و موثر طی یک دوره ۴ ماهه اقامت دائم، ۸ ماه مراجعات پی درپی و مبتنی بر درمان پرهیزمدار بدون استفاده از عوامل جایگزین صورت می گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان، افتتاح نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر تداوم درمان کشور در اصفهان را الگویی موفق در درمان اعتیاد دانست که چون برگرفته از الگوهای موثری است که در آن سیر سم زدایی از درمان تا اشتغال مدنظر است، می تواند به پایداری نتایج درمان کمک کند. وی گفت: بعد از ۲۰سال تجربه، میدانیم که این خدمات بعنوان بهترین شیوه در ماندگاری اثرات درمان  جواب داده و رویکردهای اصلی درمان براساس نیازهای فردی معتادان بدون مصرف عوامل جایگزین و درگیرساختن خانواده از مراحل اولیه درمان است که تمام ابعاد یک بیمار مبتلا به اعتیاد درنظر گرفته می شود.

مرضیه فرشاد با اشاره به اینکه فرآیندهای درمان در استان اصفهان در قالب مراکز سرپایی است، از فعالیت ۶۰ مرکز سرپایی، ۸۲ کمپ و مرکز اقامتی، ۲ مرکز توانمندسازی، ۱۷۰ ستینگ مصون سازی، یک شلتر و حمایت ۱۵۳ گروه و سازمان مردم نهاد خبر داد.

معاون درمان و پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور به تشریح دلایل راه اندازی، ویژگی ها و انتظارات از مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر تداوم درمان پرداخت و افتتاح این مرکز در اصفهان را بدلیل توانمندی سازمان بهزیستی استان، وجود کارشناسان خبره و وجود فضای فیزیکی مناسب بیان کرد.

مجیدرضازاده گفت: ما درگیر یک آسیب اجتماعی مهم بعنوان سوء مصرف مواد هستیم و طبق دستور مقام معظم رهبری موظفیم بطورجد پیگیر این مفضل اجتماعی باشیم. وی پرداختن به ریشه های ایجاد اعتیاد را مهمترین اصل در مبارزه با اعتیاد مطرح کرد و افزود: هرچقدر به عوامل ریشه ای توجه کنیم، نتایج بهتری در بهبودی حاصل می شود. رضازاده با اذعان به اینکه مداخله باید در بستر فرهنگی جامعه و خانواده تحقق یابد، استفاده از الگوی مناسب جامعه، تیم درمان متشکل از همه تخصص ها و لزوم توانمندسازی افراد را مطرح کرد و افزود: طرح درمان باید برای هر فرد بطور اختصاصی تعیین شود.

در این مراسم، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیش از۴ میلیون و ۴۰۰ هزارنفر معتاد در کشور، خاطرنشان کرد: اگر به ازای هر معتاد، درگیری خانوار ۴ نفره را درنظر بگیریم، حدود ۱۵ میلیون نفر در کشور درگیر اعتیاد هستند. ناهید تاج الدین در ادامه به ۴۰۰هزارنفر حاشیه نشین در اصفهان اشاره کرد و فضای حاشیه شهر را مستعد شیوع اعتیاد و دسترسی به مواد مخدر دانست. وی با انتقاد از اینکه توجه چندانی به اعتیاد زنان نشده، تاثیرات زیانبار و گسترده اعتیاد زنان رابرشمرد و افزود: مردان معتاد بین ۴تا۶ نفر را درگیر اعتیاد میسازند درحالی که یک زن معتاد بین ۶ تا ۱۲ نفر را درگیر می سازد.

حسن کامران، دیگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با ابراز مخالفت از پول هنگفتی که در اختیار ستادهای مبارزه با موادمخدر قرار می گیرد که نقشی در پیشگیری ندارد، یادآور شد: در بودجه امسال تلاش می کنیم تا این پول در اختیار بهزیستی قرار گیرد. وی لزوم کنترل مرزها و مبادی ورود موادمخدر و سهولت دسترسی به تسهیلات اشتغالزایی معتادان را مطرح کرد و بیکاری، فقر و مشکلات اقتصادی را از عوامل موثر در آسیب های اجتماعی دانست. کامران، مبارزه با اعتیاد را یک اقدام ملی و مستلزم حمایت سازمان های مختلف بیان کرد.

حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابعاد قانونگذاری در برنامه ششم، گفت: بسیاری از مواردی که اجرا نمی شود، بدلیل محدودیت اعتبارات است. وی در بحث مبارزه با مواد مخدر، افزود: در همسایگی ما بزرگترین تولیدکننده موادمخدر دنیا هست، ضمن آنکه باید به موضوع اعتیاد در سطح دولتی، مجلس و جامعه بپردازیم. وی از اعتیاد بعنوان مهمترین آسیب اجتماعی نام برد که عمدتا ریشه در مباحث اقتصادی و فرهنگی دارد و تا زمانی که مشکلات اقتصادی حل نشود، امیدی به حل معضل اعتیاد و بسیاری از آسیب های اجتماعی نیست. فولادگر تاکید کرد: اشتغالزایی نتیجه تحقق رونق تولید است که می تواند به رونق کسب و کار و رفع آسیب های اجتماعی کمک کند.

در ادامه، حجه الاسلام سالک از تنظیم طرح و برنامه هایی برای مقابله با یکصد آسیب اجتماعی خبر داد و افزود: عزم ملی و اجتناب از جزیره ای عمل کردن و همراهی سه قوه با توجه به زیرساخت های برنامه جامع بازتوان

وی بسیار مهم است. وی استفاده از ظرفیت عوامل دینی و حوزه ای در مقابله با آسیب های اجتماعی را توصیه کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشستی با خبرنگاران، افتتاح نخستین مرکز جامع درمان در اصفهان بصورت پایلوت را بدلیل وجود پتانسیل ها و توانمندیهای لازم در این استان بیان کرد که بزودی در کشور گسترش خواهد یافت. 

وحید قبادی دانا، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به روش درمانی تلفیقی مبتنی بر مطالعات تطبیقی در کشورهای پیشرفته، تجربیات کارشناسان درطول ۳۹ سال فعالیت در این مرکز، روش سم زدایی را مبتنی بر پرهیز، تصمیم گیری تیم درمانی و نسخه خاص برای هر فرد با مشارکت خانواده را از مزایای طرح عنوان کرد و افزود: الگوی درمان بصورت جامع است و صرفا مبتنی بر جسم نیست. وی گفت: تلاش برای جامعه پذیری فرد معتاد، زندگی ظابطه مند، استفاده از فضای مناسب ورزشی، حرفه آموزی و فعالیت حرفه ای و اقتصادی داوطلبان ترک در این مرکز متناسب با شرایط جغرافیایی و اقتصادی هر استان از رویکردهای درمان است. همچنین، مراجعان بعد از ۴ماه اقامت و ۸ ماه غیراقامتی، بصورت متناوب ارتباط درمانی دارند و تکیه بر همتایان از محورهای اصلی این شیوه درمان است. وی با بیان اهمیت تقویت تاب آوری و فعالیت های فرهنگی، توجه به شیوه های تربیتی خانواده و مدرسه و دیگر عوامل بازدارنده در ابتلا و برگشت به اعتیاد پس از ترک،  حمایت های شغلی داوطلبان ترک اعتیاد با کمک خانواده و خیران کارآفرین در مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد را یادآور شد و افزود: در این راستا، طرح یاری گران زندگی توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و همکاری دستگاه های ذیربط در حال انجام است. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور از فعالیت هایی در ۵۰۰ منطقه کشور در راستای مبارزه با اعتیاد خبر داد و افزود: بزودی دیگر مراکز جامع درمان در کرمانشاه، قم و کرمان راه اندازی می شوند. وی اظهار کرد: مسئولیت اجتماعی سازمان ها را مورد هدف قرار داده ایم تا بتوانیم حمایت بیشتری از جامعه هدف داشته باشیم.

معاون وزیر در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که با توجه به گستردگی و تنوع خدمات بهزیستی، آیا پایین بودن سطح حقوق پرسنل بهزیستی در مقایسه با دیگر سازمان ها می تواند بر کاهش کیفیت عملکرد این سازمان تاثیرگذار باشد، گفت: مددکاران بهزیستی براساس مسئولیت، تعهد، عشق و دلسوزی عمل می کنند ولی این وظیفه نمایندگان مجلس است که در راستای همسان سازی حقوق پیگیر باشند. قبادی دانا افزود: برای پرسنلی که در مقابله با آسیب های اجتماعی فعالیت می کنند، انتظار همترازی با دیگر سازمان های تحت پوشش وزارت تعاون را داریم.

سرویس خبر/ فرزانه افسر طه