toziht

افزایش دو و نیم برابری حق پرستاری معلولان

دیدبان فردا_ اصفهان

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان  در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز معلولان از بهبود روند پرداخت یارانه به مراکز غیر دولتی خبر داد و افزود: پرداخت حق پرستاری معلولین ضایعه نخاعی در  ماه جاری دو و نیم برابر شده و پرداخت مراکز شبانه روزی نیز در حدود یک سوم اضافه شده است.

 وی در ادامه گفت: امیدواریم تا یک ماه آینده  بتوانیم  مبالغی  که پرداخت نشده است را بپردازیم.

دکترمرضیه فرشاد با بیان اینکه رشد سمن های غیر دولتی در دستور کار بهزیستی قرار دارد گفت: سعی داریم مراجعه کنندگان بتوانندبدون دغدغه فعالیت خود را شروع کنند.

وی با بیان اینکه در روز دوازدهم آذر مراسم روز جهانی معلولین با حضور معلولین و بخش دولتی برگزار خواهد شد گفت: همچنین با معلولینی که خانه نشین هستند و قادر به خروج از خانه نیستند دیدارخواهیم کرد.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان یکی از مطالبات معلولین از دستگاه های مختلف را مناسب سازی دانست و افزود: از دیگر مطالبات معلولین احترام به حقوق  آن ها است.

وی با بیان اینکه افزایش مبلغ سوخت هزینه های زیادی را به خانواده‌های معلول تحمیل کرده است گفت:امروز ما خبری را در رسانه ها دیدیم که ریاست سازمان در حال پیگیری برای گرفتن سهمیه سوخت جهت معلولینی که الزاماً باید با وسیله شخصی تردد کنند هستند و اگر این امر قطعی شود در آینده اعلام خواهد شد.

همچنین در ادامه معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان اظهارکرد: طبق قانون حمایت از حقوق معلولین کلیه دستگاه‌های اجرایی اعم از دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی مکلف هستند که معابر و فضاهای عمومی خودشان را برای تردد معلولین مناسب سازی کنند.

 وی با اشاره به اینکه مناسب سازی معابر شهری و حمل و نقل عمومی جزء تکالیف قانونی شهرداری است گفت: خوشبختانه شهرداری در چند سال اخیر  همراهی و همکاری مستمری با شورای مناسب‌سازی استان داشته و بسیاری از نقاط تردد معلولین را مناسب سازی کرده است.

 مسعود حسینی نسب در ادامه افزود :از جمله اقدامات انجام شده توسط شهرداری جهت سهولت تردد معلولین مناسب سازی پیاده رو ها با خط زرد رنگ برای عبور نابینایان بوده است .

وی به مناسب سازی بعضی از ایستگاه های اتوبوس اشاره  کرد و افزود:  ولی در حال حاضر تعداد زیادی از اتوبوس ها برای تردد معلولین مناسب سازی نشده‌اند و به همین جهت معلولین تا کنون نتوانسته‌اند به شکل مناسب از حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

 به گفته حسینی نسب همه فضاهای مترو مناسب تردد معلولین است.

وی یکی از فضاهای مناسب برای تردد معلولین را فرودگاه اصفهان معرفی و اظهار کرد: فرودگاه اصفهان بهترین دستگاه در سطح استان از نظر مناسب سازی برای معلولین بوده است.

 معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه مناسب سازی فضاها از طریق دفتر مناسب سازی و دبیرخانه آن پیگیری و رصد می‌شود گفت: فضاهای نامناسب توسط این نهاد شناسایی و به مدیران دستگاه‌های اجرایی مناسب سازی آن ها ابلاغ و از طریق استانداری این امر پیگیری می‌شود تا مناسب سازی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه طی ارزیابی‌های تیم مناسب سازی حدود ۱۶۰۰ محل در سطح استان اصفهان مناسب سازی نبوده است گفت: در طول دو سال گذشته این محل ها مناسب سازی شده اند.

 وی با بیان اینکه رعایت حقوق معلولین در جامعه نیاز به حرکت وسیع فرهنگی دارد تصریح کرد: این امر باید از زمان طفولیت اتفاق بیفتد و آموزش و پرورش به عنوان متولی آموزش به کودکان در کشور باید در سرفصل های آموزشی خود به موضوع و نیازهای معلولین بپردازد.

سرویس خبر