toziht

انتخابات مدتهاست الکترونیکی است اما نه به صورت کامل

در جلسه مشترک بین هیئت اجرایی و نظارت انتخابات با ستادهای ۱۹ گانه شهرستان، حسین سیستانی، فرماندار اصفهان، در رابطه با اهم مطالب جلسه توضیحاتی را ارائه داد.

اصفهان به عنوان مرکز حوزه انتخابیه در ۵ حوزه فرعی در بخش‌های کوهپایه، جلگه، بن رود، جرقویه سفلی و جرقویه و علیا وظیفه برگزاری انتخابات را تا الان به خوبی انجام داده اند. از شروع ثبت نام تا کنون که ۴۷۵ نفر ثبت نام کرده اند هیئت‌های اجرایی و تابعیت های اجرایی ارامنه، زرتشتیان و کلیمیان تشکیل شده است و انتخابات به خوبی برگزار خواهد شد.

از ۴۷۵ نفر ثبت نام شدگان با توجه به عدم احرازها و رد صلاحیت‌ ها و انصراف های قابل توجه کاندیداها، آخرین آماری که ۲۱ بهمن اعلام شد، ۱۴۱ نفر بوده است و در طول این مدت نیز تعدادی انصراف دادند و بعضی ها جابجایی حوزه داشتند و در حال حاضر ۱۲۲ نفر آخرین تعداد است که اعلام شده است.

امید است که در ایام تبلیغات کاندیداها رقابت خوبی را با هم داشته باشند. البته برخی از تخلفات تبلیغاتی نیز مشاهده شده البته در سطح شهرستان با این وسعت زیاد و تعداد قابل توجه کاندیداها ۶ هزار عدد پوستر تبلیغاتی بوده که جمع آوری شده است. ۱۶ اکیپ رفع تخلف کاندیداها و ۶٠٠بنر که تذکرات لازم را به کاندیداها داده است و آنها نیز رعایت کردند و در تبلیغات که تا ۸ صبح روز پنجشنبه ادامه دارد. لازم است که کاندیداها با توجیه اعضای ستادهایشان و طرفدارانشان آنها را به رعایت همه اصول قانونی، دعوت کنند تا تقلب و تخلف وجود نداشته باشد.

 تعداد ۲۳ هزار نفر در قالب برگزاری انتخابات برای حضور در شعب اخذ رای تدارک دیده شده است که بین ۲۰ تا ۲۵ نفر در هر شعبه فعالیت دارند. قریب ۶۰۰ نفر در ۱۹ ستاد انتخاباتی در شهر اصفهان و بخش مرکزی فعالیت می کنند و نمایندگان فرماندار بازرسی و نیروی انتظامی به تنهایی یا با حمایت از سپاه پاسداران در جهت برقراری امنیت و انتظامات در حال فعالیت هستند و آمادگی لازم را دارند. در حال حاضر با توجه به جلسات مختلف توجیهی و آموزشی همه مدیران آماده و مهیای پاسخگویی به مردم و رعایت عدالت و بی طرفی برای رعایت امانت، هستند. به مردم توصیه می شود که در همین ایام مبادرت به شناسایی کاندیدا داشته باشند تا روز اخذ رای بتوانند با اطلاعات و آمادگی کامل با انتخاب اصلح خودشان، کاندیدای مورد نظر خودشان که شایستگی های لازم را برای پاسخگویی به انتظارات مردم در شرایط حساس کنونی را دارند، بدهند.

 در رابطه با الکترونیکی شدن سیستم انتخابات نیز،حسین سیستانی، فرماندار اصفهان، توضیحاتی را ارائه داد. انتخابات مدتهاست به صورت الکترونیکی است اما نه به صورت کامل. امسال نیز با حذف کامپیوتر و در اختیار گذاشتن دستگاه های احراز هویت به تمام شعب اخذ رای، قادر خواهند بود با سرعت کاملی و به صورت نیمه الکترونیکی انتخابات را برگزار کنند و این مقدمه‌ای است که در آینده بتوان بخش قابل توجهی از اقدامات انتخاباتی را، الکترونیکی، انجام داد.  البته لازم به ذکر است که از روز شروع فرآیند انتخابات و قبل از آن، از دهم آذرماه، سامانه جامع انتخابات کشور در فرمانداری ها، استانداری ها و بخشداری ها فعال بوده است و بسیاری از فعالیت‌ها را به صورت الکترونیک انجام دادند. اما مانده روز اخذ رای که با دستگاه احراز هویت، بخشی از اقدامات به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد و در آینده با ایجاد کارت الکترال، انتخابات تمام الکترونیک خواهد شد.

سرویس خبر