toziht

بیست و هشتمین نشست تخصصی معاونین فنی و عمرانی کلان‌شهرها

بیست و هشتمین نشست تخصصی معاونین فنی و عمرانی کلانشهر های ایران در هتل آسمان برگذار شد شهردار اصفهان د ر حاشیه این نشست طی سخنانی به خبرنگار دیدبان فردا گفت:وضعیت پروژه های عمرانی اصفهان خوب است و برای هر پروژه جدول زمانبندی تعیین شده است .
وی بزرگترین پروژه در حال اجرایی شهر اصفهان را خط دوم مترو عنوان و تاکید کرد: این پروژه چرخه حفاظتی شهر نام دارد که برای شهر اصفهان بسیار مهم است.
نوروزی با اشاره به مناطق سیل زده ی سیستان و بلوچستان افزود: هماهنگی های لازم با شهرداری اصفهان صورت گرفته و امکاناتی برای سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان فرستاده شده است.
وی در رابطه با رد شدن لایحه ی درآمد های پایدار در شورای نگهبان گفت:این لایحه درآمد های جدید را برای ما تعریف کرده که ما محروم شدیم و امیدواریم در سال ۹۹ بتوانیم جایگزین های مناسبی برای این مورد پیدا کنیم.

همچنین در ادامه ایرج مظفر معاون عمرانی شهرداری اصفهان گفت: در این نشست تخصصی که با حضور ۱۸ کلانشهر ایران در اصفهان برگزار شد با هدف تبادل تجربیات و استفاده از توانایی های فنی استان ها و شهر ها به یکدیگر بود و در پی این بود که یک تعامل ایجاد شود که استانها و شهرهایی که تجارب و امکانات فنی دارند، آن را در اختیار سایر شهرها نیز قرار دهند.
این کمیسیون یکی از کمیته‌های فنی مجمع شهرداری کلانشهرهای کشور به نام کمیسیون فنی و عمرانی است و مواردی که مطرح و مصوب می‌شود باید در این مجمع تصمیم گیری شود و اگر نیاز به قوانینی دارد که باید تصویب شود، می تواند به مجلس ارائه شود و از آنجا پیگیری صورت گیرد. قوانینی تصویب می شود که در جهت تسهیل در امور عمرانی بتوان از آن استفاده کرد.
انجام حرکت های عمرانی در شهرها مستلزم و نیازمند همکاری بین شهرها و استان هاست. با توجه به شرایط اقتصادی و عدم ثبات قیمت هایی که وجود دارد، بخشنامه هایی که دولت ارائه می دهد نمی تواند پاسخگوی همه نیازهای قانونی انجام امور در شهرها باشد، بنابراین باید با استفاده از تجربیات و کارشناسانی که در شهرهای مختلف هستند، قوانین و اصلاحیه هایی را پیشنهاد داد تا در جهت تسهیل امور مصوب شود. هر کار عمرانی که در شهر صورت می‌گیرد مستلزم رعایت یک سری ضوابط و قوانین خودش هست که متناسب با آن شهر و نیز متناسب با قوانینی که از طرف دولت ابلاغ شده، باشد.
قوانین که از طرف دولت ابلاغ می شود برای کار های برون شهری است و با کارهای داخل شهر هر ارتباطی ندارد. فعالیت داخل شهر مشکلات خاص خودش را دارد که باعث ایجاد تاخیر و معارضاتی می شود که نیاز به قوانین و ضوابط تسهیل کننده دارد و این ها طی سال های اخیر به تدریج مطرح شده و مصوب و ابلاغ می شود و با این روند جلو می رود.
ایشان در پاسخ به سوال خبرنگار دیده بان فردا در رابطه با صحبت های تند و تیز خانم طغیانی نماینده شورای شهر اصفهان در ابراز ناامیدی نسبت به فعالیت های عمران اصفهان، نیز بیاناتی ارائه کردند.
منظور گفته های ایشان این بوده که عطش شروع کارهای عمرانی نباید باعث شود تفکر و برنامه ریزی و هدفمندی برنامه های شهر را زیر سوال برد. ایشان بیشتر تاکید شان بر پرهیز از اعمال سلایق شخصی برای انجام کارهای عمرانی در شهر، بود. ایشان شهرداری اصفهان را در انجام کارهای نیمه‌تمام و پروژه های کلان مثل پروژه مرکز همایش ها و میدان امام که پروژه های پرهزینه ای نیز بودند، حمایت کردند. و بر این نکته تاکید دارند که انجام یک پروژه که در دوره‌ای توسط شخص خاص انجام می شود منحصر به آن دوره نباشد و معیار قرار نگیرد. پروژه هایی که در حال اجراست واقعا نیاز شهر است و مشکل شهر را حل می کند و باید با یک خرد جمعی و سیاستگذاری به نتیجه برسد. هدف از صحبت‌های ایشان این بود که طرح هایی که شروع می شود باید مشخص شود مطالعات راجع به آن صورت گیرد و معارضاتش رفع شود و تامین مالی اش نیز پیش بینی شود تا به خوبی انجام شود. در هر حال منظور ایشان انجام ندادن فعالیت های عمران نبود.
هنگام تغییر مدیریت، هر مدیر با توجه به سلایق خود، نظر می دهد که این پروژه شروع بشود یا نشود که ایشان با این امر موافق نیستند و البته نظر درستی نیز هست.
امید است که در انجام کارهای عمرانی گروهی جلوتر از ما تفکر و برنامه و برنامه ریزی ارائه دهند تا عمران شهری بتواند آن را اجرا کند.

سرویس خبر