toziht

تصویب بودجه ۶میلیارد تومانی توسط شورا

قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان، در پاسخ به سوالات خبرنگار دیده بان فردا، در رابطه با تصویب بودجه ۶ هزار میلیارد تومانی شهرداری، توضیحاتی ارائه داد.

بعد از بررسی های متعدد و تشکیل جلسات مختلف در کمیسیون تلفیق و بحث و گفت و گو، بودجه سال ۹۹، که ۶ هزار میلیارد تومان است، به تصویب شورای شهر رسید و این تصویب به اتفاق آرا بود. در کنار بودجه، اعضای شورای شهر اسلامی، تاکیداتی هم داشتند که شامل ۶۰ تاکید بود و این ها نیز مورد گفت و گو قرار گرفت. شهرداری اصفهان هم برای تحقق بودجه ۶ هزار میلیارد تومانی و هم برای توجه به تاکیدات مورد نظر اعضای شورای شهر اسلامی برنامه دارد.

بودجه امسال بودجه متفاوتی است و یک بودجه عملیاتی است و توجه ویژه ای به تکمیل پروژه‌های نیمه کاره و همچنین حوزه حمل و نقل، دارد و نزدیک به۴۰ درصد از بودجه شهرداری اصفهان، متوجه حوزه حمل و نقل است. در زمینه فرهنگی و پروژه های محرک توسعه در ۱۵ منطقه، ۸۰ درصد افزایش بودجه بوده است. این موارد و نیز توجه به کدهای درآمدی پایدار، از نکات جدید و مثبتی است که در بودجه سال ۹۹ دیده شده است. تمام این موارد می تواند فضایی را ایجاد کند که سال آینده بتوان واقع بینانه، عملیاتی و دقیق، پروژه ها را در مسیر اجرایی شدن، هدایت کرد و بر اساس جدول زمانبندی، می‌توان کار تحقق بودجه و تخصیص پروژه ها را انجام داد.

قدرت الله نوروزی، در ادامه صحبت های خود، در پاسخ به سوال در رابطه با آماده شدن خط ۲ متروی اصفهان و مورد بهره‌برداری قرار گرفتن آن توسط شهروندان، نیز توضیحاتی ارائه داد.

بیشترین بودجه شهرداری که ۷۱ درصد است در حوزه عمرانی است و ۲۹ درصد بودجه جاری، که از کل بودجه ۴۰ درصد مربوط به حمل و نقل عمومی می باشد.  امید است که در حوزه حمل و نقل، شهر اصفهان مسیری را طی کند که مردم به آسایش و آرامش بیشتری دسترسی پیدا کنند و از این مصیبت بزرگ ترافیک، کمتر آزرده خاطر شوند و بتوانند فارغ از آلودگی ها تا جایی که به شهرداری مربوط است، در یک شهر زیست پذیر زندگی کنند.

در هفته گذشته با ۲۰۰ میلیارد تومانی که  به خرید اتوبوس، اختصاص داده شده بود، ۹٠ دستگاه اتوبوس جدید خریداری شد و در سال آینده نیز با قراردادی که در حال پیگیری است، تحول بزرگی در اتوبوس ها، تاکسی ها و موتور های برقی، ایجاد خواهد شد. ”تراموا”نیز در بودجه دیده شده است و کار مطالعات آن نیز شروع شده است که البته بخش های جدیدی نیز در دست بررسی است.

 مترو نیز به صورتی که در حال آماده شدن است و اینکه کار از دو جبهه زیر ساخت اصلی و ریل گذاری ها، آغاز شده است، همه در اولین فرصت انجام می شود. ایستگاه ها ساخته و حفاری هم انجام می شود و مجموعه این کارها در حال آماده شدن و پیگیری است اما به هر حال اینکه واگن ها چه زمانی در این مسیر حرکت کنند با توجه به شرایط خرید از خارج و شرایط فعلی، دقیقا قابل گفتن نیست.  امید است با مرتفع شدن مشکلات پیش رو، کار را در این حوزه، به موقع انجام داد.

و اما در رابطه با حوزه فرهنگی، گرچه جزء وظایف شهرداری ها نیست اما این ارگان بر حسب وظیفه شهروندی در حال انجام وظیفه است. شهرداری ها بر اساس قانون ۱۳۳۴ وظایف محدودی در زمینه فرهنگی دارند اما به مرور و بر حسب نیاز شهروندان، توسعه شهرها، تنوع در نیاز ها و ایجاد نیازهای جدید بر حسب تکنولوژی های نوین، حوزه فعالیت شهرداری ها و تنوع خدمات رسانی آن ها به شدت زیاد شده است. در حال حاضر یکی از کارهای بزرگ شهرداری ها همین کارهای فرهنگی است که به اجبار جایگزین بسیاری از سازمان ها شده که البته شهرداری ها برای افزایش رفاه عمومی شهروندان و شادی بخشی به فضای شهری و برای اینکه شهروندان بتوانند راحت در یک فضای فرهنگی خوب زندگی کنند، وارد این عرصه شده است. در حوزه سینماها، سالن های تئاتر سطح شهر و  تماشاخانه شهر در چهارباغ، در سال آینده تحولاتی ایجاد خواهد شد و کارهای مقدماتی آن در حال انجام است.

حوزه فرهنگی چهارباغ که محور اصلی فعالیتشان است در حال انجام است و مجموعه این‌ها می طلبد که شهرداری در حوزه تحقق بودجه هم تغییر ایجاد کند و همان طور که گفته شد نزدیک به ۸۰ درصد بودجه فرهنگی افزایش پیدا کرده است. همچنین در حوزه ارائه برنامه ها، رویدادها و همچنین ساخت زیرساخت ها، کارهای خوبی صورت گرفته و خواهد گرفت و سال‌ آینده نیز در داخل شهر حرکات جدیدی در زیباسازی و توسعه برخی از معابر، پل ها و احداث برخی از المان ها، کارهای جدیدی آغاز خواهد شد.

سرویس خبر