toziht

تعویق دراجرای طرح پارک حاشیه ای هوشمند

خبرنگاردیدبان فردا با طرح سوالاتی مربوط به پارک حاشیه ای هوشمند که شهرداری اخیرا در حال آزمایش قرار داده و قرار است اجرایی شود به سراغ مسئولان مربوطه رفت.

علیرضا نصر اصفهانی در پاسخ به سوالات توضیحاتی ارائه داد:

۱-آیا طرح پارک حاشیه ای هوشمند از سمت شورای شهر به تصویب رسیده است؟

یکی از وظایف شورا نظام بخشیدن به شهر است  و ما یکسری پارکینگ هایی در شهر ایجاد کردیم که این پارکینگ ها در خیلی از زمان ها خالی هستند در صورتی که بعضی در کنار حاشیه ی خیابان ها ماشین پارک کرده اند و این مبلغی که برای پارک حاشیه ای در نظر گرفته شده بازدارندگی است و به هیچ عنوان به فکر درآمد زایی نبوده ایم.

و هرکاری که انجام شود به دستور شورا بوده و این طرح ها هم بارها مورد آزمایش قرار گرفته که بعضا هم ناموفق بوده است بطور مثال: بحث موبایل پارک، پارومتر و دریافت پول دستی نیز بوده است.

۲-آیا نیاز بود که این طرح در این برهه زمانی سخت که براثر شیوع ویروس کرونا ، مردم متحمل مشکلات مالی زیادی شده اند اجرایی شود؟

باید شرایط را مدنظر قرار داد ولی باید این چنین طرح هایی انجام شود تا از هرج و مرج و بی نظمی جلوگیری شده وبتوانیم شهر را به خوبی مدیریت کنیم. ولی  باید به موقعیت زمانی مردم نیز توجه شود.

در ادامه سوالاتی از اقای مقدم مدیر روابط عمومی حمل و نقل و طرح ترافیک  استان اصفهان در این خصوص پرسیده شد.

۱-در رابطه با طرح پارک حاشیه ای هوشمند توضیح دهید:

شهرداری اصفهان چند وقت است که پیگیر پارک حاشیه ای هوشمند بوده و قرار است فاز اول را در چند تا از خیابان های شهر اجرایی کند منتها اخیرا به جهت بحث کرونا شرکت نیک اندیش موظف شده که بحث پارک حاشیه ای هوشمند را از طریق یکی از شرکت های خصوصی که پشتیبانی فنی و بحث نرم افزاری را به عهده دارد به دست بگیرد.

بحث گل میخ و تابلو های اعلام هشدار قیمت گذاری و همه ی کارها انجام شده خود شهرداری فعلا نتوانسته و در برنامه هایمان هم نبوده که بحث محیطی بکنیم البته پارک حاشیه از طرف راهور و شهرداری هماهنگ شده است.

برای پارک حاشیه ای باید مبلغی در نظر گرفته تا عدالت اجتماعی برقرار شده و مردم بتوانند در ان زمان کوتاه خودرو خود را در مسیر انتخابی پارک کنند، شرکت در حال حاضر بصورت آزمایشی و هشداری فقط بصورت پیامک اطلاع رسانی کرده و اپلیکیشنی برای عزیزان ارسال می کند و افراد جریمه ای نخواهند شد تا دفعه بعد که می خواهند پارک کنند بدانند که چه زمانی مجاز هستندو چقدر هزینه باید پرداخت کنند خیابان ها کاملا مشخص بوده و در یک هفته ی آینده کاملا اطلاع رسانی می کنیم، و تبلیغ محیطی و بنر ها هم نصب می شود .

۲-طرحی که به شورای شهر ارائه داده بودید در دوره ی قبل شورای شهر موافقت نکرد، ولی حال موافقت شده چرا در این زمان که مردم درگیربحران اقتصادی هستند، در حال اجرا است؟

این طرح دست ما نیست و باید به ما ابلاغ شود و مصوبات نیز در نظر گرفته شده است وشهرداری فعلا طرح را به علت بحث کرونا و حمل و نقل که اهمیت بیشتری دارد به تعویق انداخته همچنین قرار بر این بود از ۲۰ فروردین تبلیغات انجام شود که با کمی تاخیر مواجه شد.

۳-آیا این کار برای منبع درآمد شهرداری است ویا برای طرح ترافیک ومردم ؟

این طرح برای عدالت اجتماعی در پارک خیابان ها و همچنین مدیریت پارک حاشیه ای هوشمند انجام خواهد شد.

۴- در مصاحبه های مردمی که داشتیم نظر مردم این بود که جایی برای پارک خودروهای مردم و کسبه هنوز در نظرگرفته نشده! چطور این طرح قابل اجرا است؟

این طرحی است که در همه جای دنیا انجام شده و هیچ جای دنیا پارک رایگان در اختیار کسی نمی گذارند و باید هزینه پارک  حاشیه ای پرداخت شود. اگر کسی در خیابان ها کاری یا خریدی دارد باید جای پارک مورد نظر را پیدا کند لازم بذکر است که پارک در محل ها زیر نیم ساعت رایگان است و اینکه این فضا موجود باشد برای ما اهمیت بیشتری دارد تا اینکه بصورت دوبل وسوبل  خودروهای خود را پارک کنند.

۵-در رابطه با منازلی که در این خیابان ها وجود دارد چه تصمیمی گرفته شده آیا هزینه های عوارض شهرداری کافی نیست؟

خودرو نباید در کنار خیابان پارک شود و جای خودرو در پارکینگ منازل است.

۶-نام شرکت و مدیر مسئول شرکتی که این پروژه را در دست دارند را بفرمایید.

نام شرکت، نیک اندیش است و مدیر مسئول آقای طحانیان است که قبلا در شهرداری بودند و در حال حاضر مدیر مسئول مترو نیز هستند و حال سرپرستی نیک اندیش را نیز به عهده دارند.
۷-آیا آقای طحانیان با اعضای شورای شهر و یا شهرداری نسبتی دارند؟

خیرهیچ نسبتی ندارند، می توان گفت که شرکت نیک اندیش جز پیمانکاران شهرداری حساب می شود شرکت نیک اندیش بازوی اجرایی شهرداری در بحث حمل و نقل ، تابلوها ، چراغ های راهنمایی و رانندگی و بحث پارک حاشیه ای می باشد.

۸-در حال حاضر این طرح درچه موقعیتی است؟

فعلا در مرحله ی آزمایش قرار دارد.

۹-چه زمانی این طرح اجرایی می شود؟

هنوز تاریخی به ما اعلام نشده است و در شرایط کنونی به علت وضعیت جامعه به تعویق افتاده است.

سرویس خبر