toziht

رونمایی از فرهنگنامه بزرگ شهروندی


در آیین رونمایی از فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندی که در صد و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر اصفهان انجام شد، نوروزی شهردار اصفهان، از جزئیات این فرهنگ نامه و هدف از تدوین آن را بیان کرد.
با توجه به اینکه شهروندان با معلومه متعدد و آماده کرد اثری از قوانین و مقررات در حوزه شهری مواجه هستند برای اینکه بتوانند حقوقشان را احقاق بکنند یا به تکالیفشان آشنا شوند، دسترسی به این قوانین آنها را دچار سردرگمی می‌کند. این مجموعه ۱۰ جلدی که در ۱۲ موضوع در حوزه های مختلف شهری دسته بندی شده است، مواردی که مورد نیاز مردم حس را تعریف کرده و مقررات مربوط به آن را بیان کرده که با این کار مردم می توانند با حقوق خود براحتی آشنا شوند و در کنار آن تکالیف خود را نیز بدانند و به طور کلی فرآیند آموزش هدفمند خواهد شد و این موضوعات تماماً موضوعات مبتلا به همه مردم است. این مجموعه در سایت شهرداری بارگذاری شده و نیازی نیست که همه افراد حتماً نسخه چاپی آن را تهیه کند و از آن استفاده کند و شهرداری انتظار دارد که تمام افرادی که در این زمینه تخصص دارند نقطه نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهند تا در اصلاح و تکمیل این فرایند از آن استفاده شود.
این مجموعه که شامل دغدغه های مردم در خصوص حوزه شهری است شامل موضوعاتی چون فضای سبز، آبیاری، شهرسازی، آتش‌نشانی، محیط زیست، مدیریت هیجان، مسائل مربوط به سلامت روان و مسائل مربوط به حمل و نقل و تمام مواردی که هر فردی در روز با آن مواجه است و جزئی از زندگی روزمره اوست، می شود.
این فاز اول است و فازهای دیگری نیز در ادامه به آن اضافه خواهد شد و مجموعه گسترده‌تری خواهد شد که موضوعات مختلف بیشتری را در بر می گیرد و این اولین تجربه در کل کشور هست و اصفهان اولین شهرداری است که چنین کاری را کرده و یک نسخه از آن را به شهرداران کلانشهرها ارائه داد تا بتوانند از آن استفاده کنند. استان اصفهان می‌تواند به عنوان مبدع و مبتکر این کار شناخته شود و باید این اثر در اختیار همه شهروندان در همه شهرهای ایران قرار بگیرد تا بتواند یک آرامش و اطمینان خاطر برای مردم ایجاد کند.
نصر اصفهانی رئیس شورای شهر اصفهان در رابطه با اولویت های جلسه ۱۰۹ علنی شورای اسلامی و مبحث شهر دوستدار کودک و مصوباتی که در این زمینه داشته صحبت هایی را ارائه دادند.
ایشان بیان داشتند که شهر اصفهان در بحث شهر دوستدار کودک، کاندید سازمان یونیسف است و به عنوان شهر دوستدار و تنها شهری که در کشور از این موقعیت برخوردار است، مطرح است و امید دارد که بتواند به عضویت سازمان یونیسف در بیاید که این انتخاب بسیار خوبی خواهد بود که علاوه بر اینکه یک افتخار جهانی است می تواند کمکی در جهت اینکه کودکانمان را به پیش ببریم، باشد.
ایشان نیز در ادامه اشاره ای به آیین رونمایی از فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندی که توسط معاونت فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شده بود، داشتند و نیاز به افزایش فرهنگ شهروندی را یکی از ملزومات آن مخصوصاً در بحث کودکان و نوجوانان، دانستند. خوشبختانه در این زمینه سازمان‌ها، نهادها و ارگان‌های حاضر در شهر همکاری و همیاری خوبی در این زمینه داشته اند و امید است که با کمک دوستان به خوبی در اختیار مخاطب گروه‌های هدف قرار بگیرد و این اقدام منجر شود تا در راستای افزایش فرهنگ شهروندی گام‌های مثبتی برداشته شود. ایشان در رابطه با اعتبارات لازم برای این کار نیز بیاناتی داشتند و عنوان کردند که در سال گذشته برای سال ۹۸ این احتمال را در نظر گرفته بودند و امسال نیز به دنبال این هستند تا این اتفاق در بودجه سال ۹۹ هم مطرح شود و باید در شهرداری اعلام کنند که چه مواردی نیاز است تا در در ردیف کمک شهر دوستدار کودک که از سال گذشته باز است قرار گیرد و امید است امسال هم مبالغی مبالغ مورد نیاز در بودجه دیده شود و ضمن بودجه خاصی که برای دیگر بودجه‌هایی که در معاونت‌های مختلف فرهنگی خدمات شهری دیده می شود، به طور خاص برای این برنامه که یک برنامه خاص و ویژه است، مبالغی را در بودجه ۹۹ با پیشنهاد شهرداری درنظر گرفته شود. ایشان در ادامه در مورد سامانه تلفنی ۱۳۷ که خط ارتباطی و واصل بین مدیریت شهرداری و مردم است، صحبت کردند و بیان داشتند که در آذر ماه حدود ۲۶ هزار تماس دریافت شده که بیشتر در رابطه با خدمات شهری عمومی بوده است که این نشان از این دارد که مردم به امور ساری و جاری در شهرشان حساسیت ویژه دارند و کمتر کسی بوده است که برای کار خاص خود تماس بگیرد و از عوامل در مرکز ۱۳۷ و مدیریت محترم روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری اصفهان نیز تجلیل و تقدیر شد.
در ادامه نیز آقای احمد رضایی دارافشانی، رئیس اداره توسعه فرهنگی شهروندی، در رابطه با هزینه مراسم رونمایی این فرهنگنامه مواردی را بیان کردند.
این فرهنگ نامه را بسیار لازم و ضروری دانسته و البته این را خاطرنشان ساختند که برای همچین امری نسخه چاپی کارساز نیست. ایشان در مورد هزینه ها گفتند که برای هر کدام از ۱۲ موضوع این فرهنگنامه حدود یک میلیون و نیم برای جمع آوری آن هزینه کردند و برای روز رونمایی ۲۷ سری چاپ کردند که هر کدام آن ها تقریباً ۲۰۰ هزار تومان هزینه داشته است و دیگر قرار نیست چاپی انجام شود و این رویداد بزرگ در کل با کمتر از ۲۰ میلیون تومان طراحی، تدوین و اجرا شد و افراد می‌توانند بر روی سایت اداره شهروندی، سایت شهرداری مرکزی و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، به آن دسترسی پیدا کنند. این فرآیند به صورت آپ app هم برای گوشی های اندروید تهیه شده تا افراد به صورت راحت تری بتوانند از آن استفاده کنند. این پروژه بسیار مقرون به صرفه و مناسب برای تمام کلانشهرها می باشد.