toziht

سهولت راه اندازی ، مهم‌ترین عامل بهبود فضای کسب و کار

همایش تبیین اهداف و الزامات درگاه ملی مجوزهای کسب و کار کشور (G4b.ir) با حضور رییس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار، رؤسای سازمان‌ها، مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان، فرمانداران و نمایندگان اتحادیه‌ها و اصناف استان توسط اتاق بازرگانی اصفهان و با همکاری استانداری و اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان اصفهان برگزار شد.

بروکراسی اداری مردم را سرگردان کرده است

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان در ابتدای این همایش سید حسن قاضی عسگر، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان تاکید کرد: اتوماسیون به همان اندازه که یک فرایند کارآمد را کارآمدتر خواهد کرد، در ناکارآمدتر کردن یک فرایند نامطلوب نیز تاثیر زیادی خواهد داشت. 

وی افزود: ایجاد راه‌ حل‌های جدیدی چون راه اندازی سامانه‌های دادور، سام، نما و یاور در کاهش و حل مشکلات عدیده‌ای که در زمینه محیط کسب و کار وجود دارد، تاثیر زیادی خواهد داشت؛ به شرط آنکه ابتدا فرایندها احصا، منطقی و معقول شده و سپس برروی آن فرایند اصلاح شده اتوماسیون پیاده شود.  

در ادامه حمیدرضا قلمکاری، نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه در دوره نهم، اتاق بازرگانی به محلی برای تبادل افکار و هم اندیشی تصمیم سازان حوزه اقتصاد و فعالان اقتصادی تبدیل شده است، تصریح کرد: حضور رییس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد، وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیران عامل بسیاری از بانک‌ها و … در اتاق اصفهان و دستاوردهای مناسب این سفرها برای اعضای اتاق اصفهان و فعالان اقتصادی استان، تأییدی بر این مدعاست. 

وی با اشاره بر بیانیه گام دوم انقلاب و اقتصاد مقاومتی، رفع موانع و قوانین دست و پاگیر و رصد و پایش مداوم شاخص‌های اقتصادی به‌ویژه شاخص راه اندازی کسب و کار را بسیار مهم دانست. 

عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی اصفهان، ضمن گلایه از سردرگمی فعالان اقتصادی در اخذ مجوزهای راه اندازی کسب و کار، ابراز امیدواری نمود که با حمایت بخش خصوصی و دولتمردان، این شاخص به ۱۵ روز کاهش یابد. 

قلمکاری در ادامه سهولت راه اندازی کسب و کار را یکی از مهم‌ترین عوامل بهبود فضای کسب و کار در کشور دانست و تصریح کرد: بدون شک، الکترونیکی کردن مراحل اخذ مجوزها تنها راه حل ساده نمودن این فرایند خواهد بود.

محسن ایروانی، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری اصفهان، بروکراسی اداری و نامناسب بودن فرایند صدور مجوزها را یکی از بزرگ‌ترین موانع فضای کسب و کار استان دانست و گفت: بی‌شک شاخص‌های فضای کسب و کار صدای فعالان اقتصادی بوده و سامانه‌هایی که به منظور بهبود این شاخص‌ها ایجاد شده، بستری برای رساتر رساندن این صدا به گوش مسئولان فراهم خواهد کرد. 

سرویس خبر