toziht

طرح تحول سلامت بدون کارشناسی کلیدخورد

معاون رفاهی و پشتیبانی سازمان نظام پزشکی در استان اصفهان با گرامیداشت روز خبرنگار، از معایب فراوان طرح دوفوریتی برای افزایش دو برابری ظرفیت رشته پزشکی صحبت کرد و آن را ازجمله دلایل افزایش خطای پزشکی در آینده و پیامد ضررهای بسیاری از تصمیمات نابجایی دانست که به مردم منتقل می شود.

محسن مصلحی  با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت در سال ۹۳ بدون کارشناسی کلید خورد و علت مشکلات اقتصادی فعلی در حوزه سلامت است، افزود: برای حدود ۱۶۰ میلیارد تومان هزینه‌ای که از سال ۹۳ تا سال گذشته شد مشکلاتی آفرید و سازمان‌های بیمه‌گر را با مشکل مواجه کرد، توقعاتی در جامعه ایجاد شد و ساختار معلول را معلول‌تر نمود. وی در بیان مشکلات حوزه سلامت ناشی از برنامه‌ریزی‌های سال‌های گذشته که دیگر توان خود را از دست داده است، گفت: پزشک خانواده و نظام ارجاع  استقرار نیافت و طرح تحول سلامت به حالت ورشکستگی رسیده، برای کلیه برنامه‌های قانون توسعه از قانون سوم توسعه تا الآن هیچ اتفاق خاصی نیفتاده و هیچ برنامه ای در این حوزه توسط دولت و وزارت بهداشت ارائه نشده است.

مصلحی با اذعان به اینکه در حال حاضر نظام سلامت بر عکس نظام ارجاع است، گفت: اگر همین مراحل گام به گم طی می‌شد در جایگاه دیگری بودیم؛ مشکلات از جمله اقتصاد سلامت، مسؤولان، مردم، پزشکان و تداخلات پزشکی ناشی از نپرداختن به یک برنامه اصولی است و صرفا گاهی مسکن‌هایی ارائه شده است.

مصلحی تأکید کرد: حوزه بهداشت و درمان در تمام دنیا سیاست‌گذاری‌های خاص و پیچیده دارد و به این راحتی تصمیم گرفته نمی‌شود، اما در سال‌های اخیر شاهد تصمیم‌گیری‌های عجولانه در کشوربوده‌ایم.

مصلحی با تاکید بر اینکه، از افرادی که قانون را اجرا نمی‌کنند هیچ دفاعی نمی‌کنیم، اذعان کرد: کارتخوان بعضی همکاران ۹ رقمی است اما در باکس اداره امور مالیاتی ۱۶ رقمی است که همکاران باید نسبت به تعویض دستگاه خود اقدام کنند و متاسفانه فرصتی برای آن تعیین نشده است.

عباسعلی خادمی، عضو هیات مدیره نظام پزشکی با ابراز مخالفت در مورد افزایش ظرفیت پذیرش، گفت: با وجود ۴۵ دانشکده پزشکی و ۴۵ دانشکده دندانپزشکی در کشور، سالانه حدود ۸ هزار نفر ظرفیت پذیرش داریم و تا سال ۱۴۰۴ کمبود پزشک ما جبران خواهد شد. از طرفی در توزیع نیروی انسانی و استفاده از فارغ التحصیلان، باید سازوکاری ایجاد گردد که بنظر می رسد با نبود زیرساخت و تصمیم عجولانه افزایش ظرفیت، مشکلات ما بیشتر می شود. وی خروجی افزایش ظرفیت را رشد بیکاری پزشکان، افزایش خطای پزشکی بدلیل پایین بودن سطح توانمندی ها، مهاجرت و عدم امنیت شغلی اعلام کرد و گفت: بودجه تربیت پزشک نیز تامین نشده است.

سرویس خبر