معیارها و الزامات سختگیرانه گمرک برای انتخاب فعال اقتصادی مجاز

جلسه کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان به بررسی شرایط فعالان اقتصادی مجاز در گمرک و همچنین ارائه گزارش از عملکرد شتاب‌دهنده های صادرات و  بازاریابی و فروش اتاق بازرگانی اصفهان اختصاص یافت.

به گزارش دیده بان فردا به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، احمد پزنده رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست با بیان اینکه عمده مسائل گمرکی فعالان اقتصادی استان اصفهان با حضور مدیرکل فعلی گمرک استان اصفهان رفع شده است، افزود: مسائل باقی¬مانده در این خصوص مرتبط با قوانین مصوب کشور است و لازم است کمیسیون تجارت ضمن بررسی دقیق قوانین با ارائه پیشنهادات کارشناسی اصلاح برخی قوانین را در سطوح بالاتری مانند هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی پیگیری نمود.

سیدعلیرضا مرتضوی، مشاور و دستیار شهردار اصفهان در امور اقتصادی و مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان نیز بیان کرد: نگاه اشتباه به تجار و بازرگانان در گمرکات ایران می‌تواند مشکلاتی برای فعالان این حوزه ایجاد کند. در کشورهای خارجی شرکت‌ها و افراد واردکننده و صادرکننده رتبه‌بندی می‌شوند و بر اساس این رتبه‌بندی به آنها امتیازات مالی تعلق می‌گیرد که تشویقی برای خوش‌حسابی آنها است و به نظر می‌رسد می‌توان این موضوع را در پیشنهادات اتاق بازرگانی اصفهان لحاظ نمود.

در ادامه روح‌الله میرزاامیری، مدیر واحد امور کمیسیون‌های اتاق بازرگانی اصفهان گفت: پیشنهاد می‌کنم موانعی که بر سر صادرات و واردات و به طور کلی تجارت وجود دارد و از جنس تضاد قوانین و قوانین مخل کسب‌وکار است پس از کارشناسی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان و کشور به هیئت وزیران و مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

همچنین علیرضا جاوری، مشاور کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه اخیراً رنگ مسیر صادراتی فعالان اقتصادی اصفهان به دلیل خروج از ضوابط و معیارهای گمرک، از سبز به قرمز تغییر کرده گفت: گمرک ایران این ضوابط را در سال ۹۹ مورد بازنگری قرار داد اما به نظر می‌رسد همچنان سخت‌گیرانه است، در حالی که سازمان بین‌المللی گمرک اعتقاد دارد این ضوابط باید شفاف، صحیح، منصفانه و با مسئولیت متقابل فعال اقتصادی و گمرک باشد. از طرف دیگر گمرک کشورمان علاوه بر ضوابط، معیارهایی نیز برای فعال اقتصادی تعیین کرده است.

وی ضمن ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح ضوابط و معیارهای گمرک درباره فعالان اقتصادی مجاز تأکید کرد: تمام سیستم اقتصادی کشور باید در جهت تقویت دیپلماسی اقتصادی حرکت کند و در کشورهای هدف و مقاصد صادراتی کشورمان باید شناسایی متقابل انجام گیرد.

همچنین در این نشست  احسان خیام‌باشی، دبیر شتاب‌دهنده بازاریابی و فروش و سیدصادق علامه، دبیر کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان اتاق بازرگانی اصفهان به ارایه توضیحاتی در خصوص شتاب دهنده‌های «بازاریابی و فروش »و «صادرات بردار» پرداختند.

سرویس خبر

درباره‌ی ساجده رضوی زاده

حتما ببینید

تقدیر از اقدامات و حمایت‌های ناظر گمرکات استان هرمزگان

در بازدید رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات و مدیران واحدهای خدمات به اعضاء و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *