toziht

نمایشگاه، حلقه مهم اقتصادی و موثر در رونق تولید

دیدبان فردا_ اصفهان

نمایشگاه بین المللی اصفهان میزبان اولین نمایشگاه رونق تولید ملی با رویکرد نهضت ساخت داخل، اولین نمایشگاه بین المللی پوشش های ساختمانی و نمایشگاه نوشت افزار و لوازم التحریر در آستانه سال تحصیلی جدید است.

در نشست مدیران صنایع در بخش های مختلف و مسئولان استانی بمناسبت افتتاح سه نمایشگاه رونق تولید ملی، پوشش های ساختمانی و لوازم التحریر، جایگاه نمایشگاه بعنوان یک حلقه مهم اقتصادی و موثر در رونق تولید و کسب و کار تبیین شد.

علی یارمحمدیان، مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان با اشاره  به نامگذاری رونق تولید، افزود: شرکت نمایشگاه‌ها سعی کرده تا این شعار را محقق و به عمل تبدیل کند به گونه‌ای که تاکنون ۲۷ نمایشگاه صنعتی، تولیدی، کشاورزی و فرهنگی در استان توسط شرکت نمایشگاه‌ها برگزار شده و تا پایان سال نیز ۵۵ نمایشگاه  در زمینه های مختلف برگزار خواهیم کرد. وی گفت: کیفیت و کمیت نمایشگاه‌هایی که امسال برگزار می‌شود از نمایشگاه‌های سال گذشته بهتر است که صنعت نمایشگاهی در شرایط تحریم‌ها نشان داده تاب آوری اقتصادی و صنعتی می‌تواند افزایش پیدا کند.

یارمحمدیان اظهار کرد: رونق تولید از نمایشگاه آغاز می‌شود و حضور تولیدکنندگان و ‌عرضه کنندگان در نمایشگاه‌های کشور نشان دهنده اثربخشی نمایشگاه است.

ایجاد هسته های دانا در نهادها

پاشاخانی، معاون صندوق حمایت از تحقیقات و فناوری وزارت دفاع در تشریح وظایف این نهاد گفت: این صندوق بعنوان یک نهاد تسهیلگر، میانجی و شتاب دهنده درحال فعالیت است. وی افزود: باید در نهادهای دولتی و خصوصی نسبت به ایجاد هسته های دانا وارد عمل شویم. چنانچه، ما مدل بومی سرمایه گذاری در فناوری را از طریق این صندوق فعال کرده ایم.

موانع فراوان، سد راه تولید کننده

سید حسن قاضی عسگر  در نشست خبری بمناسبت افتتاح نخستین نمایشگاه رونق تولید ملی در سالن همایش‌های نمایشگاه ‌بین‌المللی استان اصفهان افزود: برگزاری این نمایشگاه می‌تواند بخشی از کمبودها در حوزه بازاریابی و فروش را جبران کند از این رو همه دستگاه‌ها باید برای رونق تا تولید کمک کنند و همینطور، ‌موانع رونق تولید شناسایی و رفع شود.

وی با صحبت از موانع فراوانی که در کشوردر مقابل تولید قرار دارد، گفت: تولیدکننده نمی‌تواند به دنبال تولید، فروش و بازاریابی برود. از این ‌رو، هماهنگی بین دستگاه‌ها باید در راستای رفع موانع تولید و حمایت از تولیدکننده باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان تصریح کرد: اگر خواهان رونق تولید هستیم باید از مسیری که صنایع دفاعی در ۴۰ سال گذشته طی کرده اند، عبرت گرفته و با بهره گیری از تکنولوژی، شرایط رونق تولید را فراهم سازیم.

وی با بیان اینکه صنایع دفاعی به حدی از بلوغ رسیده اند که حالت دفاعی و بازدارندگی در مقابل دشمن دارند و ‌می‌توانیم به آن افتخار کنیم، افزود: افرادی که امکان تجاری سازی ایده دارند، وارد چرخه تولید شوند زیرا نیازمندیم با تدبیر وعاقلانه‌تر از گذشته عمل کنیم.

قاضی عسگر بیان کرد: اگر مسائل اقتصادی کشور برطرف شود، می‌توانیم وارد ۲۰ اقتصاد برتر دنیا شویم از این رو باید سیاست‌های اصلی اقتصاد اصلاح شود.

وی با بیان اینکه اگر نرخ ارز تک نرخی و واقعی شود تولیدکننده در برابر هجمه‌های داخلی مشکلاتی نخواهد داشت همچنین ‌مشکلات اقتصادی مرتفع خواهد شد، اظهار داشت: آسیب شناسی به صورت ریشه‌ای با استفاده از نمایشگاه‌ها باید صورت گیرد تا شاهد رونق اقتصاد در کشور باشیم.

بومی سازی ۸۰درصد از قطعات موردنیاز ذوب آهن

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن  اصفهان با بیان اینکه سال گذشته نهضت ساخت داخل به صورت موثر در شرکت سهامی ذوب آهن آغاز و بانک اطلاعاتی خوبی در این راستا تهیه شد، گفت: از مجموع ۱۰۴ قطعه ارائه شده، ۲۵ درصد منجر به تفاهمنامه و ۱۰ درصد ساخت و دوره آزمایشی را می‌گذراند.

منصور یزدی زاده افزود: ۸۰ درصد قطعات مورد نیاز ذوب آهن را بومی‌سازی کردیم، ۱۵ درصد توسط تولیدکننده‌های داخلی کشور تهیه و ۵ درصد نیاز کلی بوده که جز قطعات حساس است و باید در راستای ساخت آن‌ها در داخل اقدامات جدی صورت بگیرد. وی گفت: از سال گذشته کار طراحی قطعات در راستای مسائل زیست محیطی، فنی و اقتصادی داشته است.

رونق تولید، راه برون رفت از رکود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۱۲ سال است که نامگذاری سال‌ها در راستای موضوعات اقتصادی بوده که نشان دهنده اهمیت این مهم است، امسال به دلیل شرایط ویژه اقتصادی، نامگذاری سال بنام “رونق تولید” حاکی از اهمیت این موضوع در حل مشکلات اقتصادی است.

حمیدرضا فولادگر با صحبت از رکود در بخش های دولتی، خصوصی و پروژه‌های عمرانی ‌و فعالیت‌های تولیدی صنعتی، معدنی، ‌کسب و کار صنفی،گفت: رونق تولید می‌تواند راه برون رفت از این مشکلات باشد.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها تاثیراتی بر مشکلات موجود داشته‌اند، بر رفع مشکلات ساختاری و مدیریتی تاکید کرد که در هفت موضوع مالی، پولی، بانکی، ‌سرمایه، مالیاتی، ‌بیمه، تجاری، فضای کسب و کار و فناوری اطلاعات به عنوان مسایل ساختاری تولید مباحثی مطرح شده و در هر موضوع به تشریح وضعیت پرداختیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بحث جدی تولید و ساخت داخل در کشور، یادآور شد: به همین دلیل قانون حداکثر توان تولید داخل به روز و ابلاغ شده است.

گفتنی است، نخستین نمایشگاه رونق تولید ملی با شرکت بیش از ۴۰ شرکت و مجموعه بزرگ صنعتی و تولیدی استانهای اصفهان، چهار محال و بختیاری و هرمزگان از ۲۶ شهریور به مدت چهار روز در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برپا می باشد.

سرویس خبر/فرزانه افسرطه