toziht

ویدئو کنفرانس زنده باحضورعلیرضا نصر اصفهانی

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، علیرضا نصر اصفهانی صبح امروز ( چهارشنبه ۲۷ فروردین ماه) در نشست خبری مجازی خود با خبرنگاران اظهار کرد: قرار بود به صورت شش ماهه گزارشی را به اصحاب رسانه ارائه دهیم. چون بودجه بهمن ماه به تصویب رسید قرار شد نشستی را داشته باشیم که مواجه با انتخابات مجلس شورای اسلامی و سپس ویروس کرونا به کشور آمد و امکان نشست ایجاد نشد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: بعد از این اتفاقات قرار شد که به صورت مجازی در اسفند ماه خدمت خبرنگاران باشم که متاسفانه خود بنده به ویروس کرونا مبتلا و قرنطینه شدم و بر اساس قولی که داده بودم در اولین فرصت پس از شروع کار این اتفاق رخ داد و با صداقت و صراحت پاسخگو خواهم بود.

وی ادامه داد: همراهی با خبرنگاران برای من از اهمیت بالایی برخوردار است و در شرایط  مختلف قطعا به سوالات پاسخگو خواهم بود. ارتباطات روزانه و هفتگی بنده با خبرنگاران برقرار است و این نشست‌ها برای اصحاب رسانه و هم برای مدیریت شهری فرصتی را ایجاد می کند که از این فرصت استفاده کند تا بتوانیم بهترین پاسخگویی را به شهروندان داشته باشیم. این نشست های امیدواری را در شهر اصفهان ایجاد می کند و مردم در جریان امور مدیریت شهری قرار می گیرند.

نصر اصفهانی افزود: خبرنگاران دیدبان‌هایی شهری هستند و تمام رفتارها، اقدامات و فعالیت‌های مدیریت شهری را زیر نظر دارند و بنا بر اقتضا کاری که دارند با صراحت سخن می‌گویند و سوال می‌پرسند. امیدوارم این نشست به عنوان اولین نشست در شش ماه ابتدایی حضور قلم داد شود و در شش ماهه دوم نیز به خبرنگاران گزارش خواهیم داد و خود را ملزم به پاسخگویی می دانم. بر این باور هستم که در دورانی زندگی می کنیم که به دنبال مدیریت خوب هستیم و باید از خطا و اشتباه فاصله بگیریم و راهش این هست که این ارتباطات را داشته باشیم و همواره به دنبال مشارکت شهروندان بوده ایم و همیشه تلاش کرده ایم که از نظران شهروندان و پیشنهادهای آنها در کنار سوالاتی که آنها و خبرنگاران مطرح می کنند استفاده کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطر نشان کرد: در پنج دوره گذشته شورای اسلامی شهر اصفهان همه اعضای شورا که قبول مسئولیت کردند همگی تلاش کردند که اصفهان زیبا را به پیش ببرند و سعی کرده اند آنچه تحویل می گیرند را با ارزش افزوده به اعضای دیگر بسپارند و این اتفاق انشاالله برای شورای پنجم نیز رقم بخورد.

نصراصفهانی ادامه داد: هر تصمیمی که گرفته می شود برای زمان خود مقتضی بوده است. در هفته، یک جلسه علنی و یک جلسه تلفیق برگزار و کمیسیون های متعدد نیز در طول هفته برگزار می شود. کمیسیون اقتصادی، فرهنگی، عمران و شهرسازی، بهداشت و سلامت و خدمات شهری ، کمیسیون حمل و نقل و ترافیک و پایش و نظارت مجموعه کمیسیون هایی است که در شهر اصفهان سیاست گذاری می کنند و بر اجرای این سیاست ها نیز سخت نظارت دارند.

او بیان کرد: یکی از ماموریت های مهم شورای شهر موضوع نظارت و بررسی و پایش اتفاقات شهری بود به همین دلیل کمیسیون پیگیری، نظارت و پایش ایجاد شد و وجود این کمیسیون به همه ما نشان داد که وجود چنین کمیسیون تا چه اندازه کمک کننده بوده است. در کوتاه ترین زمان ممکن لوایحی که از شهرداری به شورا ارجاع شده است در کوتاه ترین زمان پیگیری و تصویب و به فرمانداری ارسال شده است.

درآمد اتوبوسرانی نسبت به هزینه ها قابل مقایسه نیست، در ناوگان اتوبوسرانی هزینه هر شهروند حدود ۳۰۰۰ تومان است اما یک سوم این مبلغ از شهروندان دریافت می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد:شرکت واحد اتوبوسرانی از بدو تاسیس دچار چالش نبوده است. این شرکت در هیچ سالی آرام نبوده است و همیشه مشکلاتی وجود داشته و توقعاتی مطرح بوده است و همه سال وقتی افزایش قیمت را داشته ایم این چالش ها را داشته ایم.

نصر اصفهانی تاکید کرد: اتوبوسرانی اصفهان ۱۱۰۰ دستگاه اتوبوس فعال دارد و بصورت روزانه در شرایط عادی ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار مسافر را جا به جا می کند. میانگین دریافتی از شهروندان امروز ۷۰۰ تومان است و حداقل ۳۰۰ و حداکثر حدود ۱۱۰۰ تومان است. آنچه مصوب شده است روی ۲۵ درصد افزایش بوده است، البته که می دانیم آنهایی که از اتوبوس استفاده می کنند قشر ضعیف هستند، اما هزینه هر شهروند حدود ۳۰۰۰ تومان است اما یک سوم این مبلغ از شهروند دریافت می شود. در حال حاضر ۷۰ درصد توسط مدیریت شهری پرداخت می شود و امیدواریم که انشا الله بتوانیم اتوبوسرانی اصفهان را کارآمد و به روز کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه عمر ناوگان اتوبوسرانی اصفهان ۸ تا ۱۰ سال است. ما باید ماهیانه ۱۰ میلیارد تومان حقوق پرداخت کنیم و درآمد اتوبوسرانی نسبت به هزینه ها قابل مقایسه نیست و فقط ۳۰ درصد هزینه ها از طریق اتوبوسرانی تامین می شود. پس این مبلغ را باید سالیانه افزایش دهیم. شهر یک موجود زنده است و نیازمند مشارکت مردم است و حتما در مسیر خدمت رسانی دچار مشکل می شویم. درآمدهای عمده شهری تحت تاثیر مشارکت مردم است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان بیان کرد: تعداد مسافری که امروز در اصفهان جا به جا می شود ۶۰ هزار نفر است و این در حالی است که در شرایط عادی روزانه ششصد هزار مسافر جابه جا می شوند. در حال حاضر کمیته ای در شهرداری تحت عنوان تطبیق شرایط با بیماری کرونا داریم و در روزهای گذشته به صورت هفتگی جلسه بر گزار می کند و جلسات خوبی برگزار می کند. شرایط را در اتوبوسرانی مجدد بررسی می کنیم و اگر با وجود شرایط فعلی شاید این مصوبه شورا به صورت تاخیری اجرا شود.

نصر اصفهانی تاکید کرد: یکی از فعالیت هایی که باید مرتب انجام دهیم افزایش ناوگان اتوبوسرانی است. زمانی برای خرید اتوبوس باید ۱۰۰ میلیون پرداخت می کردیم که ۸۳ میلیون آن را دولت پرداخت می کرد و مابقی را مدیریت شهری انجام می داد.

وی اظهار داشت: در اواخر سال گذشته ۱۰۰ دستگاه اتوبوس برای اصفهان خریداری شد که بخش اعظمی از اوراق مشارکت دولت استفاده شد. در اوراق مشارکت ۵۰ درصد توسط دولت و ۵۰ درصد توسط اتوبوسرانی اجرایی می شود. در سال ۹۹ نیز پیگیر این موضوع هستیم و سعی می کنیم که به صورت اوراق مشارکت پیش برویم که این اتفاق اگر دولت در کنار ما بیش از پیش قرار بگیرد می توانیم قیمت بلیط ناوگان حمل و نقل عمومی را ثابت نگه داریم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: از نمایندگان مجلس می خواهم که در خصوص ناوگان حمل و نقل عمومی حتما در مجلس پیگیری داشته باشند تا تعهدات دولت در خصوص حمل و نقل عمومی محقق شود.

سرویس خبر