یونان دروازه ورود به کشورهای حوزه بالکان

اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان با همکاری اتاق بازرگانی اصفهان اقدام به برگزاری وبینار بررسی فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری با یونان با تمرکز بر حوزه مواد غذایی کرد.

به گزارش دیده بان فردا به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان در ابتدای این وبینار بهنام ابراهیمی، دبیرکل اتاق بازرگانی اصفهان توجه به مباحث مربوط به بهداشت و ایمنی موادغذایی را ضروری دانست.

وی همچنین افزود: به منظور ایجاد جذابیت برای فعالیت هرچه بیشتر فعالان اقتصادی اصفهان در بازار یونان، تدوین مشوق‌هایی از سوی سازمان توسعه تجارت ضروری است.

 ابراهیمی ظرفیت‌های همکاری اصفهان و یونان را در حوزه‌های مختلفی از جمله نفت و گاز و محصولات پتروشیمی، شمش فولاد، نساجی و قطعات خودرو بیان کرد. همچنین توجه به بازار کشور یونان را به عنوان دروازه ورود به بازار اروپا ضروری دانست.

در ادامه مجید موافق قدیری، عضو هیئت مدیره و دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان با بیان اینکه یونان اولین تامین کننده ۳۵ محصول کشاورزی برای ۱۴ کشور جهان است افزود: نرخ رشد ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ میلادی، ۱۳٫۴ درصد بوده است و بیشترین نرخ رشد GDPرادر اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده است.

وی همچنین افزود: در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ که اوج بحران‌های اقتصادی و سیاسی یونان بوده است، صادرات این کشور ۴۵ درصد رشد داشته است.

قدیری با اشاره به عضویت این کشور در بسیاری از پیمان‌های اقتصادی دنیا، پیش‌بینی اتحادیه اروپا برای رشد سرمایه‌گذاری در یونان در سال ۲۰۲۲ میلادی را حدود ۲۴ درصد دانست. 

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان گفت: یونان سال گذشته میلادی ۲۱ میلیارد یورو سرمایه گذار خارجی جذب کرده است و چهل و سومین کشور دنیا برای زندگی کردن است.

قدیری با بیان اینکه یونان برای تسهیل فضای کسب و کار خود اقدامات زیادی انجام داده است، تصریح کرد: به عنوان مثال برای ثبت یک شرکت در این کشور با صرف ۲۵۰ یورو طی مدت ۴روز بدون ثبت سرمایه اولیه می‌توان اقدام کرد. یونان کشوری وارد کننده بوده و تراز آن تقریبا همیشه منفی است و در سال گذشته میلادی حدود ۷۱ میلیارد یورو واردات و ۳۱ میلیارد یورو صادرات داشته است.

عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان گفت: در سال گذشته میلادی بیش از ۳۴۰۰ شرکت خارجی در یونان فعالیت کرده اند که گردش مالی آنها ۴۸ میلیارد یورو و ۲۹ میلیارد یورو نیز ارزش محصولات این شرکت‌ها بوده است.

قدیری با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۰۰۰ویزای طلایی در این کشور صادر شده است افزود: اهالی چین، ترکیه و روسیه بیشترین اخذ این نوع ویزا را داشته اند و ۹۱۲۹ مجوز اقامت برای سرمایه گذاری خارجی در حوزه های املاک و مسکن در این کشور صادر شده است.

وی با بیان اینکه یونان مهم‌ترین کشور حوزه بالکان است، تصریح کرد: با توجه به دسترسی آسان این کشور به راه‌های آبی، می‌تواند به هاب توزیع کالاهای ایرانی به اتحادیه اروپا تبدیل شود و در این خصوص نباید سرمایه گذاری عظیم چین برای تبدیل بندر پیرائوس به هاب توزیع کالاهای شرق آسیا به شرق و جنوب اتحادیه اروپا را نادیده گرفت.

 قدیری همچنین گفت: این کشور حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت داشته و یک سوم جمعیت آن در آتن مستقر هستند و دسترسی مستقیم به ۵۵ کشور حوزه بالکان از ظرفیت‌های عظیم این کشور است.

وی هدف اصلی اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان را گسترش مراودات تجاری ایران با کشورهای حوزه بالکان بیان و تصریح کرد: حجم اقتصادی این کشور در حدود ۳۴۰ میلیارد دلار و تورم آن۶دهم درصد می باشد.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان آلمان، ایتالیا، ترکیه و کشورهای حوزه بالکان را کشورهای دارای بالاترین تراز تجاری با یونان معرفی نمود.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۱ – ۲۰۱۲  ایران بالاترین رشد صادرات به یونان را داشته است، این رقم را حدود ۳میلیارد یورو عنوان کرد: که حجم وسیعی از آن به نفت اختصاص داشت.

وی افزود: یونان از ظرفیت تبدیل شدن به چند کشور اول شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا برخوردار بوده و کسب این رتبه پس از تحریم‌ها دور از ذهن نیست.

قدیری افزود: یونان دومین تولید کننده زیتون اروپا، اولین تولیدکننده پنبه، دومین تولید کننده هندوانه، سومین تولیدکننده انجیر و بزرگ‌ترین تولید کننده پسته اتحادیه اروپا بوده و با توجه به ریز بودن پسته این کشور ظرفیت خوبی برای صادرات پسته ایران به یونان و صادرات مجدد به کشورهای مختلف وجود دارد.

وی تصریح کرد: وجود ظرفیت بالای بسته‌بندی در مناطق آزاد تجاری این کشور نیز پتانسیلی است که به دلیل عدم وجود سرمایه در گردش بلااستفاده مانده است و یونانی‌ها به شراکت با طرف ایرانی در حوزه بسته بندی خشکبار تمایل دارند. 

 قدیری، پسته و زعفران را دو محصول شناخته شده ایران در یونان بیان و تصریح کرد: زعفران در این کشور دارای بازاری رو به توسعه است و یونان می‌تواند در حوزه صنایع غذایی و محصولات کشاورزی شریک تجاری مطمئنی برای ایران باشد.

 عضو هیئت مدیره و دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان از افتتاح مرکز تجاری ایران در آتن در آینده خبرداد و گفت: این مرکز با محوریت ۱۲ کشور حوزه بالکان به منظور گسترش مراودات تجاری فعالان اقتصادی ایرانی با یونان فعالیت خواهد کرد.

در ادامه کیهان عباسیان مدیر واحد بازاریابی و امور بین الملل اتاق بازرگانی اصفهان خواستار برگزاری وبینارهای B2B بین تجار و فعالان اقتصادی اصفهانی با طرف یونانی شد.

همچنین به سوالات فعالان اقتصادی اصفهان درخصوص فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری با یونان پاسخ داده شد.

سرویس خبر

درباره‌ی ساجده رضوی زاده

حتما ببینید

تقدیر از اقدامات و حمایت‌های ناظر گمرکات استان هرمزگان

در بازدید رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات و مدیران واحدهای خدمات به اعضاء و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *