toziht

آیین افتتاحیه اولین کنفرانس بین المللی شهر دوستدار کودک

به گزارش پایگاه خبری دیدبان فردا، امروز صبح آیین افتتاحیه اولین کنفرانس بین المللی شهر دوستدار کودک در هتل آسمان اصفهان برگزار گردید.

شهردار اصفهان با بیان اینکه هیچ طرح شهری نباید بی توجه به حقوق کودکان باشد، گفت: اولین همایش ملی شهر دوستدار کودک می تواند سنگ بنای خوبی برای حمایت از کودکان بنا کند.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت الله نوروزی در اولین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک ضمن ابراز خرسندی از انتخاب اصفهان به عنوان شهر پایلوت دوستدار کودک،‌ اظهار کرد: رعایت حقوق کودکان، یک نگاه توسعه ای و سرمایه گذاری برای آینده است.

وی با بیان اینکه در اصفهان مراکز تخصصی متعدد از جمله خانه “جوان” و “کودک” وجود دارد و درصدد هستیم تمام مراکز عمومی شهر از امکانات لازم برای کودکان برخوردار شود، اضافه کرد: البته اینها گام های اولیه است و باید اقدامات موثرتری انجام شود. هیچ طرحی نباید بی توجه به حقوق کودکان باشد. کودکان نباید مسیر طولانی را برای دسترسی به مراکز طی کنند. باید امکانات به طور مناسب توزیع شود تا همه مناطق از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ما به دیپلماسی شهری و تعامل با شهرهای دیگر اعتقاد داریم، افزود: در تمام بخش ها تعامل با دنیا گره گشای همه مشکلات است که در صورت تحقق این موضوع و با درک صحیح آن می توانیم مشکلات خود را حل کنیم. اگر رعایت تمام مولفه‌ها شدنی نیست، باید استانداردهای لازم برای کودکان را رعایت کنیم تا شهری آباد و بهتر از گذشته داشته باشیم.
نوروزی تصریح کرد: عهد می بندیم که در تمام امکاناتمان حقوق کودکان را رعایت کنیم زیرا اگر همگان خود را ملزم به رعایت حقوق کودکان ندانند، شهر دوستدار کودک محقق نمی شود.

نماینده یونیسف در ایران گفت: در واقع شهرها موتور محرک توسعه در جوامع به شمار می روند که می توان از فرصت های آنها برای بهبود اوضاع استفاده کرد، از همین رو بسیاری از استعدادهای کودکان در شهرها توسعه می یابد و شکوفا می شود.

ویل پارکس نماینده یونیسف اظهار کرد: شهرهای دوستدار کودک شهرهای هوشمند، سالم تاب آور هستند و رسانه ها، مراکز آموزشی و فرهنگی و گروه های مردمی نقش مهمی در تبدیل شهرها به شهر دوستدار کودک دارند.
وی ادامه داد: بهبود فضای زندگی کودکان جامعه یا نظام حکمرانی است که در چارچوب قوانین محقق می شود و در نهایت یک شهر دوستدار کودک را رقم می زند. ایجاد شهرهای ایمن و مسئول در برابر کودکان از دیگر ویژگی های شهر دوستدار کودک است.
نماینده یونیسف در ایران با بیان اینکه ۷۱ درصد جمعیت بالای ۸۰ میلیون نفری ایران در مناطق شهری زندگی می‌کنند، گفت: کودکان زیر ۱۸ سال ۲۸ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد که ۶۸ درصد در شهرها زندگی می‌کنند؛ طبق آمارها ۷۱ درصد جوانان ایران شهرنشین هستند و از هر ۶۰ نفر یک نفر در تهران زندگی می‌کنند.
وی ادامه داد: بر اساس برآوردها تا سال ۲۰۵۰ حدود ۷۰ درصد کودکان در شهرها زندگی خواهند کرد. شهرها در آینده می توانند منبع توسعه راهکارهای چالش های جهانی باشند و از این رو، تقویت شهرها به توسعه پایدار کشورها منجر خواهد شد.
پارکس گفت: ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی داخلی جهان به شهرها وابسته است و در واقع شهرها موتور محرک توسعه در جوامع به شمار می روند که می توان از فرصت های آنها برای بهبود اوضاع استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه از همین رو بسیاری از استعدادهای کودکان در شهرها توسعه می یابد و شکوفا می شود، اظهار کرد: در دستور کار جدید برای شهرنشینی، دسترسی همه انسان ها به امکانات در نظر گرفته شده است. اگر شهرها در اصول مدیریتی و برنامه ریزی عمرانی، توسعه و بهبود حوزه شهری بر مبنای علم عمل کنند، این امکانات نیز برای همه فراهم می شود.
نماینده یونیسف در ایران بیان کرد: مشکل مشترک مدیران شهری ایران و نیز بسیاری از کشورهای جهان، ترافیک، تخریب محیط زیست، انواع آسیب های اجتماعی، بهره‌ برداری بیش از حد از زیرساخت‌های شهری و چالش در ارائه خدمات شهری از جمله تأمین برق، آب، امکانات بهداشتی و مدیریت پسماند است که رشد جمعیت در شهرها به این موضوعات دامن زده است.
وی با ذکر حدیثی از امام علی (ع) که فرمودند «با کودکان به گونه ای رفتار کنید که احساس تکریم و شخصیت کنند»، از برگزار کنندگان این کنفرانس قدردانی کرد و گفت: بسیاری از نهادها همچون بخش خصوصی، دانشگاه ها، رسانه ها و جامعه مدنی در کنار دولت در تبدیل یک شهر به شهر دوستدار کودک نقش اساسی دارند تا شهری ایجاد شود که به همه نیازهای کودکان پاسخ داده شود و آنها در ارائه راهکار به مدیران برای مشکلات موجود نقش داشته باشند.