راهکارهای جلوگیری از تصادف هنگام لغزندگی

گروه اجتماعی _ اصفهان _ گرچه وضعیت خودرو و جاده و نزولات جوی در لغزیدن آن سهیم است ولی بدون تردید، عامل اصلی آن خود راننده است و با رعایت نکاتی ساده اما مهم می تواند از بروز تصادف خودروی خود با خودروهای دیگر در هنگام لغزنده بودن سطح معابر جلوگیری کند.

این روزها که با آلودگی هوا، جرم گرفتن سطح آسفالت خیابان ها، ریزش نزولات جوی روبرو هستیم و گاهی اوقات نیز با حادثه ریخته شدن روغن در سطح آسفالت ها روبرو می شویم که به دلیل ناتوانی رانندگان و بی دقتی آنان شاهد بروز تصادف های زنجره ای، چرخیدن خودرو به دور خود و یاواژگونی و سقوط خودرو می شویم.

گرچه وضعیت خودرو و جاده و نزولات جوی در لغزیدن آن سهیم است ولی بدون تردید، عامل اصلی آن خود راننده است و با رعایت نکاتی ساده اما مهم می تواند از بروز تصادف خودروی خود با خودروهای دیگر در هنگام لغزنده بودن سطح معابر جلوگیری کند.

در رانندگی ۳نوع سُر خوردن وجوددارد که به دلیل سرعت بیش از حد خودرو و نامناسب بودن آن با وضعیت جاده و ترافیک،  شتاب زیاد (گاز دادن بیش از حد)، ترمز گرفتن و  نیرویی که در پیچ های جاده به لاستیک اعمال می شود و ترکیبی از دو حالت فوق رخ می دهند.

سُرخوردن چرخ های عقب در اثر کاهش چسبندگی آنها اتفاق می افتد. این حالت معمولاً در نتیجه سرعت بیش از اندازه و نیروی سرپیچ ها رخ می دهد. ممکن است شتاب خودرو و نیروی بیش از معمول ترمز نیز به این حالت کمک کند. این نوع لغزیدن به آسانی تشخیص داده می شود.

با کمی بی دقتی ممکن است خودرو هنگام پیچیدن کاملاً دور خود بچرخد. برای از جلوگیری از لغزش خودرو باید پا را از روی پدال گاز و ترمز بردارید و حرکت خود را با فرمان هماهنگ کنید.

وقتی خودرو در جهت نادرست حرکت می کند، عکس العمل طبیعی شما باید این باشد که با استفاده از فرمان آن را به مسیر صحیح برگردانید. سرخوردن چرخ های جلو نیز وقتی اتفاق می افتد که چسبندگی آنها کم شده باشد. در این حالت کنترل مستقیم خودرو از دست راننده خارج می شود.

توصیه می شود فرمان را در جهت حرکت خودرو هدایت و سعی کنید که با تشخیص و با از بین بردن علت به مرور چرخ های خودرو را به صورت مستقیم برگردانید و یا فشار روی پدال گاز و ترمز را کاهش دهید.

سرهنگ محمدرضا محمدی، رئیس پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان اصفهان

سرویس خبر

درباره‌ی ساجده رضوی زاده

حتما ببینید

خبرنگاران؛ دیده بانان تولید ملی

۱۷مرداد، روز ارج نهادن به تلاشگران عرصه رسانه است که با آگاهی و قلم خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *