فرش دستباف سیاسی شد

به گزارش دیدبان فردا، نشست خبری بیست و پنجمین نمایشگاه تخصصی-صادراتی فرش دستباف با حضور احمدرضا طحانیان، مدیر عامل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان؛ اسماعیل نادری، معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و  تجارت؛  علی‌محمد آقاجان، مدیر خدمات به اعضاء تشکل‌ها و دفاتر منطقه‌ای اتاق بازرگانی؛ علی شهبازی، مدیر عامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی فرش دستباف روستایی؛ سعید عصاچی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان اصفهان و ساعد عصاچی، رئیس اتحادیه تولید کنندگان فرش دستباف اصفهان در نمایشگاه بین‌المللی اصفهان و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

احمدرضا طحانیان مدیر عامل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان، در حاشیه این نشست در جمع بندی صحبت هایش به خبرنگار دیده بان فردا گفت: نشستی صمیمانه با اصحاب رسانه برگزار شد و انتقادات شنیده و دغدغه مندی های نمایشگاه و اتاق بازرگانی و اتحادیه ها و بحث هایی که خود نمایشگاه پیگیر آن بود، نیز گفته شد.  

وی ادامه داد: امیدواریم که این نشست پیش زمینه ای برای ارتباط مستقیم و تعاملات بیشتر باشد و ارتباطات تنها محدود به یک جلسه یا نشست نباشد.

طحانیان افزود: اصحاب رسانه باید به تمام هنرها و صنایع توجه  کنند و به شفاف سازی و پیگیری های مرتبط با آن و نیز بحث فرهنگ سازی برای مردم کمک کنند. 

وی گفت: رسانه ها و ارتباط آنها با مردم و تعاملشان با مردم زیاد بوده و ارزیابی خوبی نسبت به این موضوع وجود دارد.

مدیر عامل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان در رابطه با تاریخ شروع بیست و پنجمین نمایشگاه تخصصی-صادراتی فرش دستباف گفت: این نمایشگاه از ۵ تا ۱۰ بهمن دایر است و محور این نمایشگاه بیش تر ارائه زنجیر تامین در صنعت فرش است و رویدادهای خوبی در این زمینه نیز در نظر گرفته شده است و امیدوارم که استقبال آن نیز به همان اندازه خوب باشد. 

علی شهبازی مدیرعامل اتحادیه فرش دستباف روستایی استان اصفهان نیز در رابطه با سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه گفته هایش در نشست به نظر سیاسی می آمد، گفت: متاسفانه محصولات صادراتی و انواع محصولات که تولید میکنیم زیاد است اما چرا آمریکا فقط فرش را تحریم می کند؟

وی ادامه داد: بحث برجام یک بحث سیاسی است و ربطی به در فرش دستباف که حاصل زحمت روستاییان و تولیدکنندگان بخش خصوصی است، ندارد و دولت نیز هیچ نقشی در آن ندارد و تمام آن متعلق به بخش خصوصی و مردم است. لذا موقعی که این تحریم ها صورت می گیرد نباید گفت این بحث سیاسی است؟ آمریکا به چه دلیل فرهنگ و هنر و میراث ما را تحریم کرده؟ ما در فرش دستباف، هنر و میراث خود را نشان می دهیم و در اصل این هنر و میراث چند هزار ساله ایران است که تحریم شده است.

شهبازی گفت: متاسفانه هیچ نشستی برای حل این موضوع تشکیل نشده است. آمریکا هدفمند این کار را کرده است و بخش عظیمی از یک جامعه را بیکار کرده است و این موضوع باید حل شود.

وی در گلگی به رسانه ها گفت: اگر رسانه، فرش دستباف را یک سرمایه و فرهنگ ملی بداند که متعلق به شخص یا گروه خاصی نیست، نباید نگاه بخشی به این موضوع داشته باشند و باید این فرهنگ سازی را شروع کند.

مدیرعامل اتحادیه فرش دستباف روستایی استان اصفهان در پایان سخنانش گفت: در حال حاضر ما بافنده زیر ۴۰ سال نداریم و نسل جدید فرش نمی بافد و رسانه‌ها باید بافتن فرش را به عنوان یک هنر معرفی کنند. 

سرویس خبر

درباره‌ی ساجده رضوی زاده

حتما ببینید

استقبال پرشور بانوان منطقه جرقویه از پویش حامیان آب

بیش از ۱۲۰۰ نفر از مادران و دختران منطقه جرقویه در پویش حامیان آب ویژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *