toziht

فرصت ثبت نام شورای شهرها و روستاها تمدید نخواهد شد

در حاشیه ششمین انتخابات شورای شهرها و روستاها، حسین سیستانی، فرماندار اصفهان، توضیحاتی را حول این محور به خبرنگاران ارائه داد.

حسین سیستانی، ضمن تشکر از رسانه ها به خاطر آگاه کردن مردم از انتخابات به عنوان مهمترین پدیده سیاسی اجتماعی کشور، گفت: شهرستان اصفهان با حدود  دو میلیون و نیم نفر جمعیت، تا الان توانسته برگزاری انتخابات را به نحو احسن انجام دهد.

وی در در ادامه، افزود: ثبت نام برگزاری انتخابات در شهرها انجام شده است و بررسی صلاحیت ها در هیئت اجرایی در حال انجام است و بیست و یکم فروردین ۱۴۰۰ آخرین روز ثبت نام برای شهر ها بود و حدود ۱۰۰۰ نفر برای ۱۴ شهرستان ثبت نام انجام شده و بررسی صلاحیت آنها نیز در حال انجام است و بعد از این مرحله، مدارک تحویل هیئت نظارت شهرستان می شود تا مراحل بررسی صلاحیت ها انجام شود.

فرماندار اصفهان، گفت: ثبت نام داوطلبان انتخابات روستاها که شامل ۶ بخش مرکزی، جلگه، بن رود، کوهپایه، جرقویه علیا و جرقویه سفلی می باشد، نیز در حال ثبت نام است.

 وی ادامه داد: حدود ۱۸۰ روستای واجد شرایط تشکیل شورا و دهیاری وجود دارد و روز بیست و دوم فروردین ۱۴٠٠ آخرین مهلت ثبت نام آنهاست که از مردم خواهش می شود سریعتر نسبت به ثبت نام اقدام کنند چرا که این زمان به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.

حسین سیستانی، گفت: استقبال تاکنون خوب بوده است ولی انتظار بیش از این است و لازم است که مردم کسانی را که شایستگی و صلاحیت های لازم را دارند برای ثبت نام تشویق کنند تا امورات جاری روستا را بر عهده گیرند و با انتخاب دهیاران کارآمد، موفق و موثر بتوانند کارها را به خوبی پیش ببرند.

وی در ادامه، بیان کرد: وجود شورای روستاها و دهیاری ها نقش تعیین کننده ای در تحول روستاها دارد و امید است که در این دوره هم این تحول مشاهده شود و از معتمدین محل، نخبه ها، پیشکسوتان و چهره‌های شاخص که علاقمند به توسعه منطقه خود هستند، به خصوص در حیطه روستایی افرادی که واقعاً توانمند هستند و دارای شرایط کافی برای پذیرش مسئولیت در شورای اسلامی روستاها هستند، انتظار می رود ثبت نام کنند.

فرماندار اصفهان، گفت: توصیه می شود حداقل ۳ یا ۴ برابر نیاز روستا افراد داوطلب شوند تا امکان انتخاب فرد اصلح و بهتر در بین مردم روستا فراهم شود.

وی در رابطه با روند بررسی صلاحیت ها گفت: بررسی صلاحیت ها ابتدا در هیئت‌های اجرایی انجام می شود و سپس اگر شکایت و اعتراضی وجود داشت می توانند آن را بر اساس قانون به هیئت های نظارت شهرستان، استان و هیئت های مرکزی نظارت اعلام کنند و چگونگی این امر نیز در قانون مشخص شده و افراد نباید فرصت های قانونی و خود را از دست دهند.

 در تکمیل صحبت های فرماندار، سعید موسوی نجفی، بخشدار بخش مرکزی اصفهان، نیز، گفت: حدود ۸۰ روستا وجود دارد که حدود ۶۷ مورد آن شورای سه نفره و ۱۳ مورد آن شورای ۵ نفره دارد. 

وی، افزود: تا این ساعت داوطلبان مشارکت خوبی داشتند. 

سعید موسوی نجفی، گفت: ثبت نام داوطلبان از ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ شروع شده و تا ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۶ بعد از ظهر ادامه خواهد داشت و تمدید این زمان نیز بستگی به تصمیم وزارت کشور و استانداری دارد. 

سرویس خبر